Анкета

6. Звездина звезда треба да буде:

Дејан Савићевић
Роберт Просинечки
Нико

Анкета

Да ли је цела генерација 1991. требало да буде проглашена за 6. Звездину звезду?

Да
Не

Аутор Тема: Историја ФК Црвена Звезда  (Прочитано 2007293 пута)

0 чланова и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже ajkula_bg

• Звезда му је све
  • Поруке: 1.216
  • Activity:
    7.17%
  • Репутација: +405/-960
Одг: Историја ФК Црвена Звезда
« Одговор #9160 послато: 13 Новембар 2017, 21:38:45 »
Ja zapamtio ovog Partizanovog jer je jedan od rijetkih da ima " nase " prezime :).

Ван мреже znanac

• РСБ историчар
  • *
  • Поруке: 645
  • Activity:
    2.5%
  • Репутација: +1182/-48
  • Ko piše o fudbalu-treba i da ga voli.
« Одговор #9161 послато: 13 Новембар 2017, 21:42:10 »
Ja zapamtio ovog Partizanovog jer je jedan od rijetkih da ima " nase " prezime :).

Било је још наших презимена:Првослав -Боба Михајловић, Јован Белеслин, Александар Атанацковић и први капитен Миливоје Ђурђевић. Било их је мало, неколицина (од њих 28) октобра 1945.
Заборавих Ратка Чолића :nindza: :lud:

Ван мреже znanac

• РСБ историчар
  • *
  • Activity:
    2.5%
« Одговор #9162 послато: 13 Новембар 2017, 21:53:08 »

! No longer available
« Последња измена: 14 Новембар 2017, 19:29:37 Љуба »

Ван мреже meridian

• РСБ историчар
  • *
  • Поруке: 862
  • Activity:
    2.5%
  • Репутација: +820/-18
« Одговор #9163 послато: 13 Новембар 2017, 23:09:02 »
Што се дилеме око прве утакмице и резултата тиче то сам покушао већ на самом почетку мог постовања да исправим. Многи су ме оспоравали и резултат само преписивали онако како је то неко погршно протумачио. Резултат 3:2 се односи на утакмицу УСАОС-а и Прве Пролетерске дивизије 19.новембра 1944.На тој утакмици су пуцали пролетери и пробушили кров, покренута је истрага због трошења муниције, то је потврдио и капитен Прве пролетерске Капетан Александар Белојевић. Али прошле године многи погрешно дају интервјуе, мешају једну и другу утакмици и ето ти белаје пуних 70 год.
Много сам новинских чланака поставио где се види извештај од 5 и 7 марта 1945. лепо стоји 3:0, а ми у ери технологије и силних библиотека и архива и даље грешимо.Под мојим притиском ови што уређују сајт исправише. Треба да се исправи да се наш стадион до 25. јула звао стадион СК Југославије, од 25.јула 1945. звао "Авала" а не Студент како то стоји у Музеју и на сајту. Наравно и ту се преписивало, а како ће то неко да научи кад ни у институцији као ФК Црвена звезда то незнају.

Таквих и већих грешака је пуно, када неког на то подсетиш он се љути, па нисам ја то измислио, само сам се потрудио да многи то могу да виде и науче, мора да се пише тачно и истинито.Ако незнају нека питају, има доста људи који то све знају а никада се нису појавили на овом сајту.
Позддрав свима Знанац

Nema tu nikakve dileme, rezultat prve utakmice je 3:0. Ipak ne cudi me da ljudi grese, nailazio sam u stampi iz 50-ih gde su vec pogresno pisali rezultat i ubacivali pricu o pucnjavi pri proslavljanju gola. Neki su to radili greskom a neki da bi im prica bila interesantnija.

I za stadion si u pravu, no i ovo je razumljivo zbog toga sto je u pojedinoj tadasnjoj stampi pisalo igraliste "Studenta".

Ван мреже znanac

• РСБ историчар
  • *
  • Activity:
    2.5%
« Одговор #9164 послато: 13 Новембар 2017, 23:35:40 »
Nema tu nikakve dileme, rezultat prve utakmice je 3:0. Ipak ne cudi me da ljudi grese, nailazio sam u stampi iz 50-ih gde su vec pogresno pisali rezultat i ubacivali pricu o pucnjavi pri proslavljanju gola. Neki su to radili greskom a neki da bi im prica bila interesantnija.

I za stadion si u pravu, no i ovo je razumljivo zbog toga sto je u pojedinoj tadasnjoj stampi pisalo igraliste "Studenta".

Мислим да је ипак било доста са ресавском школом, играли смо и са тимом Првог заседања авноја, не регистроване 4 утакмице у само 1945. и 1946. Брисање људи који су оснивачи ОФД ЦЗ а не ФД как су многи преписивали, Фк смо постали тек у децембру1948...итд,итд. Немам ништа против размене мишљења, тумачења, различитих оцена, супростављених ставова, али једна је истина и право свих нас на тачност информисања. Имамо велику одговорност да све то исправимо и доведемо у ред а не да мешетаримо и тако и даље наставимо да живимо и мислимо како је то тамо некад успео да препише и то погрешно.Сви су сад постали експерти и за 1946. и 1986. иако о томе ништа незнају, негде прочитају и покушавају да то представе без озбиљног истраживања и приступа.
Па само у албуму небо се отворило на прве три стране сам нашао 20 грешака.
То може само да штети а никако да допринесе да се нешто изгура до краја, дају се паушалне оцене да ли имамо шансе или немамо за те титуле,а онда се деси и да оно што смо добро урадили неко незна добро да срочи тамо где треба, па настане још већа штета,јер то читају и они други.
Читаве 53 године пратим звезду од финала купа у мају са Динамом 1964.преко 1000 фудбалера гледао уживо на терену, са многима и играо уживо,пропутовао читаву бившу Југославију од Загреба до македоније. У Загребу ми Мирко Италијан спасио главу кад нас је напала група Динамоваца, тада је изгубио ципелу и за Београд се вратио са једном, до Барија и Менхенгладбаха.Сада стално са ветеранима путујем и пропагирам где год стигнем свој клуб, не штедећи ни себе ни време ни новац.
Многи су били и скептици око последњег великог пројекта којег сам се латио,да није било Делија никад не бих био ни реализован.

Хтео бих пре свега да све који прате овај форум обавестим да се у суботу 18.новембра 2017. на платоу испред западне трибине планира церемонија отварања скулптуре Рајку Митићу. У суботу се игра утакмица са Радом и отварање ће бити два сата пред почетак утакмице. Нисам сигуран, сазнања су да се утакмица игра у 17 сати.
Свакако да ће тачна сатница бити објављена преко клубског сајта и средста информисања.Молим све оне који мисле да им је место тог дана на платоу, да дођу, тог дана ће фудбалски клуб ући у ред оних клубова света који истински негују и поштују традицију и историју свог клуба.Тог дана наш стадион краси ће звездин великан и тако се прикључити светским и европским стадионима који су имали ту почаст да им легенде красе платое стадиона.
:esvasta: :DDDD: :bravo:

ЗНАНАЦ
« Последња измена: 13 Новембар 2017, 23:47:51 znanac »

Ван мреже meridian

• РСБ историчар
  • *
  • Activity:
    2.5%
« Одговор #9165 послато: 14 Новембар 2017, 00:15:00 »
Mozda ja nisam ni svestan koliko se pogresno ili namerno prepisalo ili izmenilo.
Omladinsko Fiskulturno Drustvo tako smo poceli.

A za pok. cika Rajka nema sta da se kaze, sve je receno, valjda svi znaju. Covek koji je pored igranja jos toliko toga uradio za Zvezdu da je sramota da se cekalo ovoliko dugo. Da sam blize sigurno bih dosao.
« Последња измена: 14 Новембар 2017, 12:59:22 meridian »

На мрежи Nameless

• Звезда му је све
  • Поруке: 2.118
  • Activity:
    66.33%
  • Репутација: +543/-266
« Одговор #9166 послато: 14 Новембар 2017, 21:02:37 »

Куп Уефа, друга рунда, реванш меч против Лација 1:1 (14.11.2002.)

На мрежи Dzoja Cerak

• Симпатизер
  • *
  • Поруке: 23
  • Activity:
    3.83%
  • Репутација: +7/-22
  • ...Ceo Sever sada peva - NAPRED NAPRED MAJSTORI!!!
« Одговор #9167 послато: 14 Новембар 2017, 21:30:02 »

Куп Уефа, друга рунда, реванш меч против Лација 1:1 (14.11.2002.)

Pored Dinamo Kijeva - ovo je jedna od nalepših koreografija koje smo ikada imali...
Pre dve godine je u januaru protiv reala u EL bila slična, ali ovo je zaista jedna od najlepših i jedna od onih stvari koju vezujem za detinjstvo...

Ван мреже 20 kinte

• Члан ФК
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 278
  • Activity:
    10.67%
  • Репутација: +167/-77
« Одговор #9168 послато: 14 Новембар 2017, 21:45:17 »
Мислим да је ипак било доста са ресавском школом, играли смо и са тимом Првог заседања авноја, не регистроване 4 утакмице у само 1945. и 1946. Брисање људи који су оснивачи ОФД ЦЗ а не ФД как су многи преписивали, Фк смо постали тек у децембру1948...итд,итд. Немам ништа против размене мишљења, тумачења, различитих оцена, супростављених ставова, али једна је истина и право свих нас на тачност информисања. Имамо велику одговорност да све то исправимо и доведемо у ред а не да мешетаримо и тако и даље наставимо да живимо и мислимо како је то тамо некад успео да препише и то погрешно.Сви су сад постали експерти и за 1946. и 1986. иако о томе ништа незнају, негде прочитају и покушавају да то представе без озбиљног истраживања и приступа.
Па само у албуму небо се отворило на прве три стране сам нашао 20 грешака.
То може само да штети а никако да допринесе да се нешто изгура до краја, дају се паушалне оцене да ли имамо шансе или немамо за те титуле,а онда се деси и да оно што смо добро урадили неко незна добро да срочи тамо где треба, па настане још већа штета,јер то читају и они други.
Читаве 53 године пратим звезду од финала купа у мају са Динамом 1964.преко 1000 фудбалера гледао уживо на терену, са многима и играо уживо,пропутовао читаву бившу Југославију од Загреба до македоније. У Загребу ми Мирко Италијан спасио главу кад нас је напала група Динамоваца, тада је изгубио ципелу и за Београд се вратио са једном, до Барија и Менхенгладбаха.Сада стално са ветеранима путујем и пропагирам где год стигнем свој клуб, не штедећи ни себе ни време ни новац.
Многи су били и скептици око последњег великог пројекта којег сам се латио,да није било Делија никад не бих био ни реализован.

Хтео бих пре свега да све који прате овај форум обавестим да се у суботу 18.новембра 2017. на платоу испред западне трибине планира церемонија отварања скулптуре Рајку Митићу. У суботу се игра утакмица са Радом и отварање ће бити два сата пред почетак утакмице. Нисам сигуран, сазнања су да се утакмица игра у 17 сати.
Свакако да ће тачна сатница бити објављена преко клубског сајта и средста информисања.Молим све оне који мисле да им је место тог дана на платоу, да дођу, тог дана ће фудбалски клуб ући у ред оних клубова света који истински негују и поштују традицију и историју свог клуба.Тог дана наш стадион краси ће звездин великан и тако се прикључити светским и европским стадионима који су имали ту почаст да им легенде красе платое стадиона.
:esvasta: :DDDD: :bravo:

ЗНАНАЦ
Kao prvo, dozvolite da vam se zahvalim na svim iznetim informacijama, nesebičnom deljenju retko dostupnih izvora i činjenica. Ja imam 40 godina, volim i pratim Zvezdu čitav život, ali ovoliko informacija zaista nemam ni približno.
I tu dolazimo do vaše konstatacije - postoje greške - uzrok im gotovo sigurno nije menjanje ili prekrajanje istorije (mada se dobar deo naše istorije nipodaštava i spinuje od strane onih koji Zvezdu ne vole, pa je dobro imati fakte, a i rezultati se ne mogu oduzeti (osim Suda Udruženog Rada)), već sasvim objašnjiva činjenica da je to deo nekog drugog vremena, pre 70 godina, gde nije postojala tehnologija koja bi lako pravila datoteke i beležila činjenice, bilo je i posleratno vreme, haos i mnoga dešavanja o kojima nema potrebe ove pisati. Moja želja je da vas zamolim da ako imate informacije koje su drugačije od onih koje se prepisuju i prepričavaju, iste, ukoliko ste u mogućnosti, predočite našim funkcionerima i kustosu.
Zahvajujem,
« Последња измена: 14 Новембар 2017, 21:49:06 20 kinte »

Ван мреже Red8

• Члан клуба
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 525
  • Activity:
    0.5%
  • Репутација: +174/-74
  • Za slavu Crvene Zvezde za nase pobede
« Одговор #9169 послато: 14 Новембар 2017, 23:50:44 »
Ljudi,

Da li neko zna koji je igrač nosio ovaj dres DIADORA - Crveno beli- Br. 6?
Iznad broja nema prezime nego sponzorski natpis BIM SLAVIJA...

Veliki pozdrav svima...

Marko Perovic je nosio broj 6.

Ван мреже Luca

• Симпатизер
  • *
  • Поруке: 2
  • Activity:
    0.33%
  • Репутација: +13/-1
« Одговор #9170 послато: 15 Новембар 2017, 21:13:02 »
1/8 FINALE

CRVENA ZVEZDA - GLASGOW RANGERS  3:0  (1:0)

Beograd, 24.X 1990, stadion: Marakana, gledalaca: 82 500, sudija: Joel Quiniou (Francuska), žuti kartoni: Ilija Najdoski, Darko Pančev (Crvena zvezda).
Strelci: 1:0 Duško Radinović (8'), 2:0 Robert Prosinečki (65'), 3:0 Darko Pančev (74'). 

CRVENA ZVEZDA: Stevan  Stojanović, Duško Radinović, Slobodan Marović, Refik Šabanadžović, Miodrag Belodedić, Ilija Najdoski, Robert Prosinečki, Vlada Stošić, Darko Pančev, Vladimir Jugović (od 89. minuta Ivica Momčilović), Dragiša Binić (od 78. minuta Milorad Ratković)
Trener: Ljubomir Petrović.

GLASGOW RANGERS: Chris Woods, Gary Stevens, Stuart Munro, Richard Gough, Nigel Spackman, John Brown, Trevor Steven, Ian Ferguson, Mark Walters,Mo Johnston, Pieter Huistra (od 78. minuta Ally  McCoist).
Trener:  Graeme Souness.

Hello! Sorry for using English, but I'm Italian and unfortunately I don't know Serbian. I have just an additional detail about the famous match Crvena Zvezda 3-0 Glasgow Rangers from the 1990/91 European Cup. Actually I'm sure that Milorad Ratković didn't play for Crvena Zvezda that night. According to some sources (yearbooks, websites and even UEFA) he replaced Dragiša Binić at 78'. But I'm sure he was not employed. The source is the following video:

! No longer available

At minute 19:33 the Serbian commentator says: “Exactly 10 minutes to the end of the match, Red Star-Glasgow Rangers 3-0”. After some seconds, Binić misses a goal chance. So he was still in at 80'. Moreover, at minute 20:12 of the video, we can see again Binić in action. After some seconds, the match ends. So it's impossible that Ratković replaced Binić. This is the exact winning squad: Milorad Ratković had no appearances for Crvena Zvezda in the 1990/91 European Cup:

На мрежи Љуба

• Земунац Члан клуба
  • Aдминистратор
  • Поруке: 10.007
  • Activity:
    4.83%
  • Репутација: +6711/-3224
  • Напред Звездо само напред, где ти играш ту смо ми!
« Одговор #9171 послато: 15 Новембар 2017, 21:29:13 »
Thank you Luca. We will try to investigate and find more sources just to make sure if even played or not.

На мрежи Љуба

• Земунац Члан клуба
  • Aдминистратор
  • Activity:
    4.83%
« Одговор #9172 послато: 15 Новембар 2017, 21:53:01 »
Looks like he did not play that game. One of our historians neven100 found couple newspaper articles about that game and they show only one substitution in 89th minute.

Thank you again. Cheers  :ziveli2:

На мрежи Romaj

• Члан клуба
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 1.243
  • Activity:
    5.17%
  • Репутација: +755/-95
  • Zarazen sam virusom crvenozvezditisom!
« Одговор #9173 послато: 15 Новембар 2017, 22:10:11 »
Naterao me ovaj momak da odem do moje arhive. :travka:

Definitivno,Ratkovic nije igrao,u igru je usao samo Momcilovic umesto Jugovica :ziveli2:

Ван мреже Cazzo_FCRS_Forever

• Нешто је труло у држави данској!
  • Члан ФК
  • Поруке: 2.286
  • Activity:
    7%
  • Репутација: +1168/-790
  • Ooooo mi tebi pevamoooo.....
« Одговор #9174 послато: 15 Новембар 2017, 22:12:38 »
Naterao me ovaj momak da odem do moje arhive. :travka:

Definitivno,Ratkovic nije igrao,u igru je usao samo Momcilovic umesto Jugovica :ziveli2:

Ratkovic je u toj sezoni igrao za Borac iz BL. Mislim da je bio nas igrac ali pozajmljen za tu sezonu.

Momcilovic je zamijenio Jugu u 89. minuti kao nasa jedina izmjena na utakmici.

На мрежи saša valjevo

• Члан ФК
  • Поруке: 905
  • Activity:
    1.17%
  • Репутација: +232/-208
« Одговор #9175 послато: 15 Новембар 2017, 22:15:15 »
Milorad Ratković nije bio u protokolu za tu utakmicu.U jesen 1990 odigrao je jednu prvenstvenu i jednu kup utakmicu,u zimskom je pozajmljen Borcu iz Banja Luke,a vratio se leta 91 i postao prvak sveta.Jedina izmena je bio Momčilović u 89 min umesto Juge, a i na ovom snimku se vidi Binićev šut preko gola pri kraju utakmice.

На мрежи Љуба

• Земунац Члан клуба
  • Aдминистратор
  • Activity:
    4.83%
« Одговор #9176 послато: 15 Новембар 2017, 22:53:37 »
Тако је, Невен је разрешио ту дилему са саставима екипа. Хвала свима на информацијама.

Ван мреже meridian

• РСБ историчар
  • *
  • Activity:
    2.5%
« Одговор #9177 послато: 16 Новембар 2017, 00:22:39 »
Milorad Ratković nije bio u protokolu za tu utakmicu.U jesen 1990 odigrao je jednu prvenstvenu i jednu kup utakmicu,u zimskom je pozajmljen Borcu iz Banja Luke,a vratio se leta 91 i postao prvak sveta.Jedina izmena je bio Momčilović u 89 min umesto Juge, a i na ovom snimku se vidi Binićev šut preko gola pri kraju utakmice.

Ratkovic jeste bio u protokolu za tu utakmicu ali nije ulazio. Izmena u 78' minutu je bila, izasao Huistra sa brojem 11 a usao McCoist sa brojem 14, to su isti brojevi Binica (11) i Ratkovica (14) pa se neko zbunio i upisao kao izmenu u Zvezdinom timu, nazalost tako stoji i na UEFA sajtu i na mnogim drugim.
« Последња измена: 16 Новембар 2017, 00:32:04 meridian »

Ван мреже Luca

• Симпатизер
  • *
  • Поруке: 2
  • Activity:
    0.33%
  • Репутација: +13/-1
« Одговор #9178 послато: 16 Новембар 2017, 20:39:37 »
Thank you, dear Serbian friends. I could also consult three Yugoslavian newspapers from the following day (Politika, Novosti and Sport) and the only substitution they reported was Vladimir Jugović (Ivica Momčilović). Probably, as meridian says, the Glasgow Rangers substitution at 78' and the jersey number of the Scottish players made somebody think that also Crvena Zvezda effected an identical substitution at 78', but that was not true. I was interested in this subject because I am the author of the file about all the European Cup/Champions League winning squads, published in this website http://www.rsssf.com/players/ec1winningsquads.html so I wanted to clarify this doubt. Thanks again for your suggestions.

Ван мреже meridian

• РСБ историчар
  • *
  • Activity:
    2.5%
« Одговор #9179 послато: 16 Новембар 2017, 22:30:26 »
Thank you, dear Serbian friends. I could also consult three Yugoslavian newspapers from the following day (Politika, Novosti and Sport) and the only substitution they reported was Vladimir Jugović (Ivica Momčilović). Probably, as meridian says, the Glasgow Rangers substitution at 78' and the jersey number of the Scottish players made somebody think that also Crvena Zvezda effected an identical substitution at 78', but that was not true. I was interested in this subject because I am the author of the file about all the European Cup/Champions League winning squads, published in this website http://www.rsssf.com/players/ec1winningsquads.html so I wanted to clarify this doubt. Thanks again for your suggestions.

You guys at RSSSF are doing great work, it's the only site I actually trust, all others very often include mistakes. The one that surprises me is UEFA site, it has many mistakes. Not just wrong name spelling but completely wrong players, scorers... etc. Just recently when we played 1.FC Koln in the EL I looked at the UEFA match press kit, they refer to our last meeting from 1989, this is the report that journalists and commentators refer to, it says Drizic was sent off after 4 minutes and Uwe Rahn near the end!  Every Zvezda fan that is old enough to remember can recall those two kicking each other and getting sent off in the 90th min. Just makes one wonder who the hell writes that stuff, they have the bloody match reports and still they can't get it right  >:(

Youtube RSB Forum Youtube Mr RSBFacebook RSB Forum Twitter RSB ForumGoogle+ RSB ForumRSS Feed RSB Forum