Аутор Тема: Посета на Звездиним утакмицама  (Прочитано 326999 пута)

Basileus и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Sektor

• J. Edgar Hoover
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 15.634
  • Activity:
    28.67%
  • Репутација: +4824/-5266
  • ... јер ти си Звездо шампион !
Посета на Звездиним утакмицама
« послато: 25 Август 2014, 02:05:00 »
E pa ovako drugari. Na ideju za otvaranje ove teme dosao sam posle utakmice protiv Jagodine. U samo nedelju dana smanjenje posete od gotovo 10 000 ljudi, i to posle prve pobede na premijeri posle 5 godina, i veoma dobre igre na pocetku sezone Zvezdine dece. Sa 25 000 na 15 000 posetilaca za samo nedelju dana ?
http://www.zurnal.rs/fudbal/jelen-super-liga/4369/indirekt-porazi-van-terena

I prosle sezone smo imali nesto slicno kada je na pretposlednjoj utakmici na Marakani, posle izgubljenog derbija bilo 15 000 posetilaca protiv Rada u veoma bitnom mecu, a na osvajanju titule protiv Ofk-e kasnije celih 50 000 ljudi... Odlika Zvezdine publike tokom cele njene istorije je da ona voli spektakle, kada se nesto slavi, kada je Evropa, veciti derbi, tzv. veliki mec ... Tu je njena specificnost, po mom misljenju losa specificnost, da ne kazem razmazenost. Takodje je specificnost Zvezdine publike da , kada je dzabe ulaz, zna da dodje u impozantno velikom broju. Ali opet sa druge strane, drugim navijacima klub i da plati, ne bi dosli ni upola od toga, i to ne samo ovde kod nas, vec i van granica ove zemlje.

Prelistao sam malo istoriju , slavne dane Zvezdine proslosti, i nije se mnogo nesto promenilo u razmisljanju prosecnog Zvezdasa ... Protiv klubova iz velike cetvorke, i u Evropi, na mnogim tim uslovno receno velikim utakmicama i Marakana od 100 000 ljudi je bila mala da primi sve koji su hteli da prisustvuju mecu, a opet sa druge strane, protiv klubova ne tako zvucnih imena, bilo je neretko i po 15 - 20 000 gledalaca. Dakle, opet preveliko osciliranje u poseti.
Posle Barija, i nesrecnog rata, pa sve do pocetka mobilizacije, pokrenute od strane navijacke grupe Delije Sever 2009 godine, poseta na mnogim mecevima domaceg prvenstva je bila ispod svakog nivoa , posebno sredinom i krajem devedesetih , i pocetnih godina dvehiljadite je na vecini domacih meceva Marakana otuzno izgledala. 1000-1500 ljudi na stadionu kapaciteta 55 000 je stvarno bilo strasno za gledati svakome kome je Zvezda u srcu , uzimajuci u obzir bazu i kapacitet Zvezdine navijacke Armije, i njenu slavnu istoriju kao kluba.

Ali opet u poslednjih 5 godina pomerilo se sve to sa mrtve tacke, i u doba najvece krize u istoriji kluba , u doba loseg fudbala, losih ljudi u upravama, loseg Fss-a, i sveopste katastrofalnog stanja u Srpskom fudbalu, desio se pravi jedan mali fenomen, kada je Zvezdina publika stala iza kluba i multiplikovala posetu na Zvezdinim mecevima, i kod kuce i na strani . Moze to itekako bolje s obzirom na navijacku bazu kluba, ali je mnogo bitno da se pomerilo sa mrtve tacke, i to u kakvom trenutku. Sada posle osvojene Titule, ma sta ko pricao , drugacije je sve, znaci ona mnogo, dobro se to videlo u ova pocetna 3 kola prvenstva, na premijeri smo dobili posle punih 5 godina, a Vojvodinu posle pune 3 ( i to u Novom Sadu). Ako pogledamo izvan granica nase zemlje, videcemo u mnogim drzava sirom Evrope gde se voli svoj klub i fudbal, pune stadione, u ovim vodecim ligama petice, i cele stadione rasprodate u sezonskim ulaznicama pre pocetka sezone. To je za nas ovde jos uvek nazalost u domenu naucne fantastike. Takodje, veliki utisak na mene je ostavilo ponasanje navijaca Fiorentine, pre dosta godina kada je izbacena u 3 ili 4 ligu Italije, ne mogu sada tacno da se setim, kada su punili stadion, i navijaca Glazgow Rendzersa, koji su punili Ajbroks u 4 ligi Skotske. Ajbroks je inace kapaciteta 51 000 posetilaca.
Njukastl je grad velicine Novog Sada, imaju maltene isti broj stanovnika - 260 000, a opet je Sent Dzejms Park pun na svakom njihovom mecu, preko 50 000 ljudi. Jeste da oni igraju premijer ligu i sve to, ali njihovi navijaci nisu osetili slast osvajanja sampionske titule vec gotovo jedan vek, i vecito su tu negde na sredini tabele, a cini mi se da su i ispali u drugu ligu pre par godina. Postoji jos mnogo primera, ali ovi mi trenutno prvi padaju napamet.

Neko ce reci u tim razvijenijim zemljama u Evropi standard je mnogo veci, i to je tacno, ali je je isto tako tacno da ne postoji jeftinija cena karata nigde . Tako da mu to dodje na isto.

Terzic je rekao onomad u onom intervju za Rsb, da ima 2 700 000 ljudi koji se deklarisu kao navijaci Zvezde. Mozda u Srbiji, ali uzimajuci u obzir Republiku Srpsku i inostranstvo sigurno taj broj ide i mnogo preko. Ali , nema veze , uzmimo i broj od 2 700 000 kao relevantan. 1 % je 27 000 to je taman do pola popunjena Marakana, i za pocetak, iskorak bi bio kada bi to postao neki minimum posete na Marakani ispod kojeg se ne ide . Ali mora da pocne da se bori za to Terzic, da zasuce rukave i prione na posao, a ne samo da demagogise narod, proslo je to vreme velikih prica i govora, i Zvezdasi vise ne nasedaju na tako nesto. Ono sto bi prosecnog Zvezdasa priblizilo klubu je sasvim sigurno trasparentno poslovanje, i objasnjenje svakog povucenog poteza, zasto i kako je napravljen . Mislim da bi i cesci intervjui sa vodecim ljudma kluba, po mogucstvu na svaka 2-3 meseca, kao onaj poslednji Rsb-a sa Terzicem bili pun pogodak (mada ne znam koliko bi Kokeza i posebno Toncev tu uspeli da se snadju  :001_rolleyes: )

Velika poseta na stadionu donosi benefite na tako mnogo nivoa. Na primer skaut koji dodje, kada vidi kako se igrac za koga se zainteresovao snalazi pod pritiskom ozbiljne mase ljudi, sigurno ce podici ponudu mnogo vise nego li da gleda tog igraca pred tek nekoliko hiljada gledalaca na stadionu. Zatim, sponzorski ugovori ce sigurno biti itekako veci sa ispunjenom Marakanom. Novac od tv prava takodje ... Sigurno ce i nasi klinci imati motiv da pred ispunjenom Marakanom pruze i vise od objektivnog maksimuma.

S obzirom da jos nismo izgradili pravu kulturu odlaska na stadion, i dalje je potrebno animirati prosecnog Zvezdasa da bi dosao na Marakanu. Nisam bas upucen, posto vec desetak godina idem na Sever, i ne posecujem ostale tribine, ali, postojale su u prethodnom periodu neke akcije Zvezdinog marketinga povodom privlacenja Zvezdine publike na tzv. "manjim utakmicama". Pa neko ko je upuceniji moze da napise nesto vise u tome, i kako su te akcije izgledale.

Po mom misljenju, dok se ne izgradi kultura odlaska na stadion, treba pokusavati na sve nacine . Pogledati i preko granice, mozda moze da se uzme neka interesantna ideja od nekog kluba, i njihovog animiranja simpatizera, i implementira ovde u nasim uslovima.

Prvo sto mi pada na pamet, je da bi mogli ljudi iz kluba da se dogovore sa sponzorima, pre svega sa Nisom i Telekomom, na primer, u visini racuna za gorivo ili dopune kredita, da priloze racun na blagajnu u ceni karte i dobiju iste u toj vrednosti, ili na pumpama i telekom prodavnicama da podignu karte, svejedno. Ovo bi znacilo mnogo ljudima iz unutrasnjosti koji dolaze na utakmicu , jer taman za sipano gorivo mogu dobiti ulaznice za mec.

To su neke ideje koje mi sad kasno u noc dolaze, voleo bih da cujem misljenja i ostalih forumasa, o nacinju animiranja Zvezdine publike :001_smile:

Ja licno ne verujem upravama , ni bivsim, ni sadasnjim, ni buducim, jer svi oni prolaze, i zive od kluba, (uostalom oni su i doveli Zvezdu do ivice ponora sa ovolikim dugom ), a ne zbog njega, i igraci i treneri, samo mi navijaci, ako smo pravi, ostajemo ceo svoj zivotni vek tu, i dajemo i svoj novac i emociju. Zato verujem u snagu Zvezdine navijacke Armije,  da tu lezi spas za klub. Ispunjena Marakana bi bila korak blize ozdravljenju kluba , siguran sam u to .

!
« Последња измена: 25 Август 2014, 03:43:38 Sektor »

Ван мреже Каспер

• Звезда му је све
  • Поруке: 3.190
  • Activity:
    0.83%
  • Репутација: +828/-1366
Одг: Посета на Звездиним утакмицама
« Одговор #1 послато: 25 Август 2014, 02:20:33 »
Siguran sam da bi uz bolju finansijsku situaciju u zemlji da bi i Marakana bila punija.

Gledam po sebi jer mi za bilo koju utakmicu treba bar 3000 dinara, osim kad ne krenem sa drugarom "na stop".

Ne sumnjam da je jos mnogo ljudi u takvoj situaciji.

Da ne mracim samo, poseta koju mi imamo je odlicna.

Bravo za temu  :ziveli2:

Ван мреже Пинк Пантер

• Веран као пас
  • Поруке: 740
  • Activity:
    3.33%
  • Репутација: +167/-568
  • још ко дете...
« Одговор #2 послато: 25 Август 2014, 02:38:13 »
Siguran sam da bi uz bolju finansijsku situaciju u zemlji da bi i Marakana bila punija.

Gledam po sebi jer mi za bilo koju utakmicu treba bar 3000 dinara, osim kad ne krenem sa drugarom "na stop".

Ne sumnjam da je jos mnogo ljudi u takvoj situaciji.

Da ne mracim samo, poseta koju mi imamo je odlicna.

Bravo za temu  :ziveli2:

Исти сам ти. Кад ми се неки другар жени тај мјесец, ја нема шансе да одвојим паре за 2 текме тај мјесец... мени из Подгорице до Бгд увијек треба 100 евра за гориво (нас четворица по 25), плус остали трошкови. Силе нема испод 50 евра да се прође, ал често и по 100... тако да :)
А моји другари почели да се жене, па се прескачи свадбе редом :) не текме :)

Ван мреже Sektor

• J. Edgar Hoover
  • Пријатељ РСБ-а
  • Activity:
    28.67%
« Одговор #3 послато: 25 Август 2014, 03:12:49 »
To mi je i ideja bila, pisite drugari sve vase poteskoce usled dolaska na utakmicu , pa se mozda neko iz marketinga kluba prevari da procita ovu temu , i dodje na ideju kako da vam olaksa prisustvovanje Zvezdinom mecu.  ;)
Meni je kazem na pamet pala ta ideja sa Nisom, na primer, sipate gorivo vas 5 u vrednosti od 2 - 2 500 dinara i dobijete 5 karata za Zapad za Zvezdinu prvoligasku utakmicu. Nelogicno mi je uvek bilo da na primer protiv jedne Levadije iz Estonije, Ibv-a sa Islanda, Kork Sitija, poluamaterskih klubova ... dolazi i preko 30 000 gledalaca, a te ekipe su manjeg kvaliteta od jednog Radnickog iz Nisa, Vojvodine, Jagodine ... Zvezdina publika mora da prestane da bira Zvezdine meceve - jer se Zvezda voli svakoga dana.

Ван мреже Севернармија

• Звезда му је све
  • Поруке: 3.482
  • Activity:
    6.5%
  • Репутација: +1502/-1646
  • Napad je najbolja odbrana
« Одговор #4 послато: 25 Август 2014, 03:13:12 »
Потенцијално врло квалитетна тема, са врло занимљивом тематиком.

Доста ствари утиче на посету на стадиону. Ипак, никако не оправдавам да неко, уколико може, а још се и приде декларише као звездаш, не оде на стадион. Изговора постоји милион, и то је тачно, свако може да нађе неки алиби зашто није отишао на стадион, наравно, нисмо ми страшни суд, који ће пушкама упирати у људе и питати их због чега не долазе на стадион.

Велики део посла би био обављен када би се Београд анимирао, град од 2 000 000 становника има велики број Звездаша, како оних фанатика, тако и пасивних, али битно је да их има.
Од толиког броја становника је мени непојмљиво не извући макар 1%, што му дође 20 000. То би била већ друга ''песма'', знамо да стадион највећим делом чине студенти из Београда и људи из унутрашњости, колико год се Београђани не слагали са том опаском, али је стварно жалосно да толики град не може извући макар тај фамозан 1%.

Исто тако се слажем да маркетинг мора наставити са добрм радом, у последње време врло добро раде и не желим да их урекнем. Ипак, мало пажње придају посећености, ваљда сматрајући да ће она резултатима доћи, али тако не сме једна маркетинг служба да гледа на посећеност. Зна се задатак маркетинга, да што бољим, квалитетнијим радом анимирају грађане да дођу на стадион.

И на крају, оставио сам онај део који је највише пута прежвакан, а то је - крађа улазница. Са тим проблемом не можемо очигледно да се носимо, мораћемо што пре успоставити неки систем који ће бити функционалан и који ће омогућити да спикер на полувремену каже реалан број људи на стадиону, а не да, упркос здравом мозгу, говори нестварну цифру која је од 3000-5000 мања...

Ван мреже Sektor

• J. Edgar Hoover
  • Пријатељ РСБ-а
  • Activity:
    28.67%
« Одговор #5 послато: 25 Август 2014, 03:26:39 »
Велики део посла би био обављен када би се Београд анимирао, град од 2 000 000 становника има велики број Звездаша, како оних фанатика, тако и пасивних, али битно је да их има.
Од толиког броја становника је мени непојмљиво не извући макар 1%, што му дође 20 000. То би била већ друга ''песма'', знамо да стадион највећим делом чине студенти из Београда и људи из унутрашњости, колико год се Београђани не слагали са том опаском, али је стварно жалосно да толики град не може извући макар тај фамозан 1%.

Ne mogu svi po strukuri licnosti biti fanatici i toliko zagrizeni, zavisi od coveka do coveka, i tim, tako da kazem mirnijim tipovima je prava destinacija Istok ili Zapad. Svaka cast Delijama, po meni su trenutno jedna od, ako ne i , najbolja navijacka grupa na kontinentu, ali kriticna masa stalnih Zvezdasa mora da pocne da se pravi i na Istoku i Zapadu, vreme je, vec peta godina mobilizacije prolazi. U perspektivi Boze zdravlja da se gleda i Jug da se otvori, da bi oni sa Severa koji nisu u navijackom fazonu, a slabije platezne moci , punili i ovu tribinu. Samim tim bi i Marakana mnogo lepse izgledala kada bi bila ispunjena na svim tribinama.

Zvezda u Beogradu ima , po poslednjim istrazivanjima 41 % podrske, daleko vise od svih drugih klubova. Slozio bih se da bi za pocetak velika energija trebala da se ulozi u animiranje uspavanih Beogradjana, jer je prirodno da je Beograd najvise voli, zato sto je Zvezda u Beogradu rodjena, i Marakana u njemu stvorena.
« Последња измена: 25 Август 2014, 03:35:54 Sektor »

Ван мреже Гавра

• Члан клуба
  • Звезда му је све
  • Поруке: 3.004
  • Activity:
    0%
  • Репутација: +1987/-1403
  • ЈА КАДА МЕ ГЛЕДАШ, ПОНОСНО СТОЈИМ, ЈА САМ ЗВЕЗДАШ
« Одговор #6 послато: 25 Август 2014, 03:43:38 »
Пролеће 2013/2014

16. коло / Датум: 22.02.2014     Гледалаца: 23.420
18. коло / Датум: 08.03.2014     Гледалаца: 22.640
19. коло / Датум: 15.03.2014     Гледалаца: 22.480
21. коло / Датум: 29.03.2014     Гледалаца: 16.250
23. коло / Датум: 12.04.2014     Гледалаца: 17.380
25. коло / Датум: 22.04.2014     Гледалаца: 16.230   (ово је био радни дан, уторак)
27. коло / Датум: 03.05.2014     Гледалаца: 12.690
29. коло / Датум: 25.05.2014     Гледалаца: 48.347

У прва 3 пролећна кола на Маракани солидна посета, а после тога слабија посета, не разумем то, били смо први на табели.
У прва 4 кола цене су биле : север 100 динара, исток 200 динара и запад 300 динара, а после тога север 200 динара, исток 400 динара и запад 500 динара и последња утакмица слободан улаз.
За доста нас навијача, свака утакмица је гостовање, знам да је криза и да многи нисмо у могућности да испратимо све утакмице.
Али када играмо на Маракани, небитно је какви су временски услови, треба да нас буде минимум 20 хиљада, то је неко моје мишљење, а искрено прижељкујем и више, неких 30ак хиљада.
Не осваја се титула кад треба да победимо и после утакмице подигнемо пехар, титула се осваја на свакој утакмици.
30. август, сви на Маракану !

И на крају, оставио сам онај део који је највише пута прежвакан, а то је - крађа улазница. Са тим проблемом не можемо очигледно да се носимо, мораћемо што пре успоставити неки систем који ће бити функционалан и који ће омогућити да спикер на полувремену каже реалан број људи на стадиону, а не да, упркос здравом мозгу, говори нестварну цифру која је од 3000-5000 мања...

То је проблем који и дан данас нисмо решили.

Ван мреже Sektor

• J. Edgar Hoover
  • Пријатељ РСБ-а
  • Activity:
    28.67%
« Одговор #7 послато: 25 Август 2014, 03:53:13 »
Protiv Rada je bila kisa, plus izgubljeni derbi . To mi je negde objasnjenje za nedolazak na utakmicu prosecnog Zvezdasa, na ovim ostalim mecevima ne bih znao da dam odgovor. Inace to je jos jedna boljka Zvezdine publike, sa naznakom loseg vremena, Marakana se zaobilazi u sirokom luku. Kriza jeste, ali treba postaviti prioritete. Ustekas kintu od jedne paklice cigareta za kartu, ili neodigranog tiketa, kafe ili piva u kaficu ... Pa , ako se nema za gorivo, na stop za drugarima, kada sam bio klinac, na stopu tamo i nazad je uvek bilo najbolje zezanje , cak mnogo puta i zanimljivije od same utakmice. Istrosena je vec fraza, ali ne pada mi na pamet trenutno ni jedna druga - ko hoce nadje nacin, ko nece nadje izgovor, i tacka.

Ван мреже Гавра

• Члан клуба
  • Звезда му је све
  • Activity:
    0%
« Одговор #8 послато: 25 Август 2014, 04:02:12 »
Једино је на прослави било баш лепо време, а на осталим утакмицама све нешто тмурно, (ситна) киша. Знам да смо увек причали кад идемо "Увек кад дођемо у Београд, није лепо време".
Ја рецимо нисам ишао на дерби (север 800 динара) јер нисам био у финансијској могућности и уместо те утакмице сам изабрао да идем на Маракану, против Рада и ОФК-а.

ko hoce nadje nacin, ko nece nadje izgovor
Тачно тако, само што је више њих који имају изговор, него нас са начином.

Ван мреже Bik Koji Sedi

• Ултимативни поглавица!
  • Члан ФК
  • Поруке: 7.082
  • Activity:
    0%
  • Репутација: +3810/-4576
  • ZLIKOVAC I PROVOKATOR!
« Одговор #9 послато: 25 Август 2014, 04:36:12 »
Pare su problem, uz slabe i neatraktivne protivnike.
Beogradjani su ti koji moraju da se animiraju, ljudi iz unutrasnjosti i dijaspore nisu kamen spoticanja.
Primetno je da poseta dramaticno skace kada su karte jeftine ili je ulaz besplatan.
Mislim da bi trebali o tome povesti racuna.
Sever 100, jug besplatan za penzionere, decu u osnovnoj skoli pa cak i za zene.
Istok 200, a zapad 300.
Ne bi trebalo vise od toga.

Ван мреже Пинк Пантер

• Веран као пас
  • Поруке: 740
  • Activity:
    3.33%
  • Репутација: +167/-568
  • још ко дете...
« Одговор #10 послато: 25 Август 2014, 05:25:08 »
Pare su problem, uz slabe i neatraktivne protivnike.
Beogradjani su ti koji moraju da se animiraju, ljudi iz unutrasnjosti i dijaspore nisu kamen spoticanja.
Primetno je da poseta dramaticno skace kada su karte jeftine ili je ulaz besplatan.
Mislim da bi trebali o tome povesti racuna.
Istok 200, a zapad 300.

Off Topic
Ти си луд! па да се епицентар дешавања пресли тамо :) Мислим, немој да се лажемо, воле људи дугу, ал само на небу кад је, остало мање :)

Ван мреже Гавра

• Члан клуба
  • Звезда му је све
  • Activity:
    0%
« Одговор #11 послато: 25 Август 2014, 05:43:37 »
Istok 200, a zapad 300.

Слажем се за све, само не за цену севера.
Мислим да би било боље, ако може наравно, да цена севера и истока буде иста (200 динара), да би људи који долазе на север само зато што је јефтинија карта прешли на исток.
На север треба да иду они који хоће да навијају, а не да људи код ограда са истоком и западом седе и гледају утакмицу.

Ван мреже Пјановић-18

• Члан клуба
  • Звезда му је све
  • Поруке: 1.749
  • Activity:
    2%
  • Репутација: +925/-300
« Одговор #12 послато: 25 Август 2014, 09:08:48 »
Проблеми су кинта, удобност и понуда.

Цена карте не може бити мања, имамо јефтиније карте од пола ЈСЛ екипа.

Удобност на стадиону је очајна. Људима који иду на исток и запад је и то ставка на коју се обраћа пажња. Све офуцано, столице скроз умазане, тоалети кошмарни. Треба организовати добар кетеринг. Стадиону нам је преко потребно умивање и да се више пажње посвети самом гледаоцу.

Супер ствар би била и сарадња клуба са Евентимом, попут КК-а. Да се могу купити карте на сваком ћошку, верујем да би и то помогло. Сигурно да има оних које мрзи да се гурају на благајни пред утакмицу или да прелази доста км-а само по карту. Онлајн куповина и штампање карте се очигледно нису довољно примиле.

И на крају долазимо до фудбала. Ми лоши а противници чемерни. На ово можемо да утичемо гурањем младих играча у које се публика лако заљубљује и форсирањем бржег фудбала уз велику борбеност.

Ван мреже Бакаја

• Члан ФК
  • Поруке: 1.127
  • Activity:
    0%
  • Репутација: +878/-226
  • Господин Савршени
« Одговор #13 послато: 25 Август 2014, 09:49:23 »
Већ сам причао на ову тему, па бих волео да се поновим. Нешто преко милион Звездаша у Београду. Стадион прима 55 000 и када један број поделиш са другим добије се податак да сваки од њих оде на једну утакмицу ФК, Мара би била 18 пута испуњена. Са овим податком који је Терзић споменуо (2 700 000 декларисаних Звездаша) Мара би била по истом принципу 49 пута испуњена годишње. Видим сви спомињете паре, хоћете да кажете да је баш сваком од ових милион Београђана и скоро три милиона Звездаша проблем карта од 200 до 500 динара?

Добра је ова Гаврина идеја за исте цене истока и севера, ионако нема неке разлике између те две трибине. Столице су ту само ради украса и прописа, само је бољи поглед и ништа више, а то не вреди 100 динара више. Таман ова екипа која седи по ободима севера, јер је јефтиније, може на миру да посматра утакмицу. И шта је са оним силним акцијама које смо имали? Две конзерве пива џабе улаз и слично? Треба организовати прегршт таквих акција и пунити југ. Свиђа ми се ова идеја да тамо за џ пуштамо људе којима треба помоћи (пензионери, студенти, деца). Ово са женама за џ ми је шовинистички максимално. Када је 8. март могу да схватим, али што оне не би плаћале улаз иначе? Нешто им фали, не разумем?

Ван мреже Вајти

• Aдминистратор
  • Поруке: 17.986
  • Activity:
    6.33%
  • Репутација: +12660/-10006
  • Ипак се окреће...
« Одговор #14 послато: 25 Август 2014, 10:19:42 »
Ono sto bi marketing kluba - jer verujem da je to u njihovom delokrugu - mogao da proba da uradi je neka okvirna klasifikacija, kategorizacija navijaca po kojoj bismo znali na koliko navijaca i na kojim poljima klub moze da racuna. Crvena zvezda mozda ima tih 2.700.000 simpatizera, ali ne i navijaca i veliki, da ne kazem najveci, broj njih uopste ne ulazi u bilo kakvu racunicu osim one o broju gledalaca pored malog ekrana i TV pravima, odnosno pratilaca na drustvenim mrezama. Ne znam da li je takvo istrazivanje radjeno ili mozda cak i objavljeno, ali bilo bi zanimljivo videti koliki je broj onih koji bi mogli i hteli (relativno) redovno da idu na Marakanu. Mislim da je ta cifra negde izmedju 50.000 i 100.000, tako da je i ova trenutna poseta, navodno problematicna, tek nesto niza od realne. Za priliv novih iz unutrasnjosti je potreban bolji zivotni standard i/ili organizacija klubova navijaca (uz eventualnu pomoc kluba dogovorom sa nekim prevoznikom), a za priliv novih iz Beograda - novi sadrzaji, koji se ogledaju u boljem fudbalu i vecem komforu. Mozemo mi da pricamo sta hocemo, ali u JSL-u se, ukljucujuci i nas, igra cemeran fudbal, a sve u vezi sa dolaskom i boravkom na stadionu je straobalno. U kombinaciji, te dve stvari nece privuci nove, to jest one koji nisu zagrizeni i kojima sve to ionako ne smeta. Redovan priliv, mada mozemo da kazemo i fluktuacija, postoji sa onima koji iz unutrasnjosti dodju na studije i osnovnoskolcima i srednjoskolcima koji pocnu da se loze na sever, sto je pak problem druge vrste za neku drugu temu.

Послато са U8500 користећи Тапаток 2

Ван мреже Психо

• Члан клуба, Пријатељ КК
  • Пријатељ РСБ-а
  • Поруке: 5.544
  • Activity:
    3.33%
  • Репутација: +1371/-1650
  • Север у трансу лудује !
« Одговор #15 послато: 25 Август 2014, 11:27:23 »
Ako uzmemo u obzir da na nekoj "običnoj" utakmici Marakanu napuniti nećemo,a da pare koje zaradimo su mizerije tada itekako ima smisla korigovati cene na sledeći način:
Sever: 200
Istok: 200
Zapad: 400

Takođe ona akcija što je bila sa decom i slobodnim ulazom na jug treba da zaživi(ili je još aktuelna?),ali svu tu decu treba slati na istok. Znači animirati sve osnovne škole,poslati neke igrače i stvar rešena.

Naši igrači i onako jedina obaveza koju imaju je jedan trening dnevno,koji traje maksimalno 2 sata. Jedino ako još neko radi individualno,ali ti su u manjini. Zašto onda jednom nedeljno te igrače ne iskoristiti,recimo petkom na sat vremena? Petkovića i Mijailovića poslati u neku školu na Vračaru, Lazovića i Pečnika u onu na Dorćol itd.

Otići u penzionerske domove,i lupam ako u nekoj opštini ima 1000 prijavljenih penzionera ili kako god ne razumem se u te spiskove, od tih 1000 podeliti 50-100 karata svake nedelje određenim ljudima sa mogućnošću da povedu unuke.

Ideja da se sipa gorivo pa dobija ulaznica nije moguća,jer bi svi sipali gorivo i onda bi klub zaradio 0 od ulaznica. Možda ideja da prvih 500 ljudi koji sipaju gorivo od tog i tog trenutka dobiju po 2 karte nije loša,ionako Gazprom dobija 2700 karata ako se ne varam,čisto sumnjam da je i pola iskorišćeno.

E sad sumiraš da si recimo iz beogradskih škola skupio 300 klinaca. Sve njih moraju voditi roditelji što dođe na 600 ljudi.
Dao si 100 karata penzionerima u jednoj opštini,ako opština ima 10 naprimer i ako će svaki drugi penzioner povesti unuke to je 1500 ljudi.
Od onih 500 ljudi sa benzinske i 2 karte svakome imaš 1000 ljudi.

Suma: 600 + 1500 + 1000 = 3100 ljudi.

3100 ljudi više,a šta je značajno urađeno? Ništa? Podeljena su prazna mesta, ili karte koje bi se bacile,a imaš 3100 ljudi više na Marakani.  Malo za početak?

Ван мреже MrRedStar

• Звезда му је све
  • Поруке: 2.001
  • Activity:
    0%
  • Репутација: +1038/-339
  • Свуда грми около....
« Одговор #16 послато: 25 Август 2014, 12:01:19 »
Ako uzmemo u obzir da na nekoj "običnoj" utakmici Marakanu napuniti nećemo,a da pare koje zaradimo su mizerije tada itekako ima smisla korigovati cene na sledeći način:
Sever: 200
Istok: 200
Zapad: 400

Takođe ona akcija što je bila sa decom i slobodnim ulazom na jug treba da zaživi(ili je još aktuelna?),ali svu tu decu treba slati na istok. Znači animirati sve osnovne škole,poslati neke igrače i stvar rešena.

Naši igrači i onako jedina obaveza koju imaju je jedan trening dnevno,koji traje maksimalno 2 sata. Jedino ako još neko radi individualno,ali ti su u manjini. Zašto onda jednom nedeljno te igrače ne iskoristiti,recimo petkom na sat vremena? Petkovića i Mijailovića poslati u neku školu na Vračaru, Lazovića i Pečnika u onu na Dorćol itd.

Otići u penzionerske domove,i lupam ako u nekoj opštini ima 1000 prijavljenih penzionera ili kako god ne razumem se u te spiskove, od tih 1000 podeliti 50-100 karata svake nedelje određenim ljudima sa mogućnošću da povedu unuke.

Ideja da se sipa gorivo pa dobija ulaznica nije moguća,jer bi svi sipali gorivo i onda bi klub zaradio 0 od ulaznica. Možda ideja da prvih 500 ljudi koji sipaju gorivo od tog i tog trenutka dobiju po 2 karte nije loša,ionako Gazprom dobija 2700 karata ako se ne varam,čisto sumnjam da je i pola iskorišćeno.

E sad sumiraš da si recimo iz beogradskih škola skupio 300 klinaca. Sve njih moraju voditi roditelji što dođe na 600 ljudi.
Dao si 100 karata penzionerima u jednoj opštini,ako opština ima 10 naprimer i ako će svaki drugi penzioner povesti unuke to je 1500 ljudi.
Od onih 500 ljudi sa benzinske i 2 karte svakome imaš 1000 ljudi.

Suma: 600 + 1500 + 1000 = 3100 ljudi.

3100 ljudi više,a šta je značajno urađeno? Ništa? Podeljena su prazna mesta, ili karte koje bi se bacile,a imaš 3100 ljudi više na Marakani.  Malo za početak?

Jbg, idemo na penzionere a imamo staro članstvo. Ljudi koji su otkazali članske i/ili sezonske  jer su ostali bez novca, nije li fer da klub malo skine prašinu sa tih knjiga u kojima su upisana imena onih koji su bili članovi, da se ti ljudi putem poruke obaveste da se na njih još misli, da im se da ulaznica jer ti ljudi vole zvezdu, neki su možda samo razočarani ( sa punim pravom) odnosom kluba prema članstvu. Treba te ljude približiti, pre ćemo naći povratnike nego one koji će po prvi put doći i ostati na stadion. Kada govorimo o klincima apsolutno bih svakom ko je zainteresovan da dođe omogućio isto. Ili motivisao klince tako što bi na foru ocena tipa ko je te nedelje dobio petice( da donese  dokaz, overen od strane razredne, pa sve i da bude a bilo bi zloupotreba to nje problem) da im se omogući tening sa prvotimcima zvezde. Gde bi im napravili neki kardio tening naši treneri, prilagođen uzrastu. Gde bi se slikali sa igračima i slično.

Imamo mi mnogo nespornog potencijala, ali ljudima je muka od mnogih stvari. Dosta im je više i toleta i malverzacija i izakulisnih radnji. Pa koliko se puta nama, po slobodnom ubeđenju pravim zaluđenicima, neke stvari smuče, ponavljanja istog ogade...? koliko je ljudi spremnih da zbog Luke, Ristića i ostalih dolazi sa onom iskrom nade u oku,nadom  da je to taj momenat koji će nas spasti, koliko njih nije tvrdoglavo i već se predalo.?

P.S. Svakom ko bi došao sa Krštenicom bar 3 deteta(svoja, bez pozajmljivanja  :mrgreen: ) bih dodelio personalizovanu kartu koja bi za njega vežila određeni period( ili ako se očekuje rast interesovanja za jedinom godinu dana, pa bi je svake naredne produživao tako što bi se išlo na rangiranje( jedini uslov broj klinaca koje ste napravali * procenat odgledanih utakmica sa prošlogodišnjom personalizovanom kartom(kao ponder)), a za decu do 14 godina. Kroz taj odnos kojim bi njegovog oca približili nama bi dobili instrument koji bi posadio seme ljubavi prema jedinoj bar u još 3 mlada života. Jug nam stoji prazan, istok kako kad. To se mora aktivirati...

Ван мреже SBanovan

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 166
  • Activity:
    0.17%
  • Репутација: +40/-49
« Одговор #17 послато: 25 Август 2014, 13:31:02 »
Po meni ideje koje bi definitivno trebale da zazive cim prije, jer u njihovu relizaciju ne treba uloziti nista, a klub dosta dobija:

1. Ista cijena karata sjevera i istoka. Ko hoce da navija - na sjever, ko hoce da sjedi i gleda utakmicu - na istok. Jednostavna prica. Tako bi se i 'očistio' sjever od ovih koji cute i sjede (jer su oni uvijek meta prozivanja), a i stadion bi se srazmjerno popunjao. Win-win

2. Slobodan ulaz na jugu za penzionere i roditelje sa djecom do 14.g. (mladji maloljetnici) Time bi se stvarala navika dolazenja na utakmice medju mladjim narastajima, a i mladim roditeljima nije svejedno izdvojiti novac za karte za sebe i djecu ( cetveroclana porodica treba da izdvoji 1600 din da bi sjeli na zapad recimo ). Tako da bi to bio svojevrstan podsticaj za njih da dolaze na utakmice, da se stvara navika, a i da se rusi mit kako je stadion opasno mjesto.

3. Aktivirati igrace na marketingu kluba. Obilazak skola, trznih centrova, zdravstvenih ustanova itd. Mogu svi izdvojiti jedan dan sedmicno, da obidju neku ustanovu, nije to toliko tesko. Iaonako nemaju puno obaveza. Baviti se istim poslom i kada odu na gostovanja, jer Zvezda je najpopularniji klub u drzavi i regionu

E sad sto se tice ovih ostalih ideja koje ste predlozili, dosta njih je izvodljivo, samo tu se vise pitaju sponzori i njihova dobra volja. Karte koje bi se besplatno dijelile, treba da se dijele pametno. Ovako Gasprom daje svojim radnicima 3500 (cini mi se) karata, a pola tih karata zavrsi u kanti za djubre ili kod tapkarosa koji ih poslije unovce. Bolje bi bilo te karte podijeliti na drugi nacin, ljudima koji stvarno zele da dodju.
-Dijeliti uz kupljene artikle u sopu recimo.  -Da kupljena karta na pumpi bude vaucer za kupovinu goriva (sponzor NIS, ogranicen br. naravno, povecava se br. prodajnih mjesta, smanjuje se guzva na blagajni)
-Praviti ponovo one Zvezda post-paid pakete kao sto je prije bilo. Da pretplatnik dobija sezonsku uz paket recimo (mozda je previse, ali to treba da se dogovori Telekom sa klubom)
-Starim clanovima poslati ulaznice na kucnu adresu, obnoviti clanstvo, reci im na neki nacin da klub nije zaboravio na njih.

Načina ima milion, bitno je samo da ime naseg kluba odzvanja drzavom sto je vise moguce. Kad udje ljudima u usi, doci ce i na stadion.

Ван мреже Десно Крило

• Звездаш
  • **
  • Поруке: 198
  • Activity:
    0.17%
  • Репутација: +91/-112
« Одговор #18 послато: 25 Август 2014, 13:40:58 »
Не знам из ког разлога је утакмица другог кола почела онако касно, али је свакако утицала негативно на посету! Велики број људи долази на утакмица из разних крајева (тзв. унутрашњост) и њима ноћни термини само отежавају долазак и повратак. Енглези и Немци играју углавном по дану, а код нас се форсирају ноћни термини...а криза све већа!

Ван мреже lukacz

• Пријатељ КК
  • Члан ФК
  • Поруке: 681
  • Activity:
    0%
  • Репутација: +306/-104
  • Bez tebe ne bi bile iste ulice Beograda!
« Одговор #19 послато: 25 Август 2014, 13:45:07 »
Trebalo bi mozda razmisliti o cenama ulaznica od 200-300-400. Eventualno 200-200-400. Mislim da ispod te cene ne sme da se ide,  pogotovo ne sever i istok. Postoji mali milion nacina na koji bismo mogli da privucemo publiku na stadion ali samo treba neko ko ce to sprovesti u delo sto je to u nasem fudbalskom klubu malo verovatno.  Mogla bi da postane praksa da da deca recimo do 13, 14 godina imaju slobodan ulaz ali na istok,  nikako jug.

Youtube RSB Forum Youtube Mr RSBFacebook RSB Forum Twitter RSB ForumGoogle+ RSB ForumRSS Feed RSB Forum