Аутор Тема: Првенства  (Прочитано 29726 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Селектор

• Гост
Првенства
« послато: 06 Новембар 2012, 21:36:17 »
Тема о првенственим мечевима

Селектор

• Гост
Одг: Првенства
« Одговор #1 послато: 07 Новембар 2012, 10:08:25 »
http://www.redstarbelgrade.info/statistika/istorija/prva-savezna-liga/view_match/286.html
Dakle, ovo je prva zvanicna orvenstvena utakmica Zvezde.
Sada je potrebno da znam da li je ova fotografija sa putovanja na taj mec:

A ako jeste onda je ubacujemo u:
PDF utakmice>sezona 1946/1947> 1. kolo

На мрежи Bela

• Члан клуба
  • Moderator
  • Поруке: 6.726
  • Репутација: +3015/-459
  • Ponos grada
« Одговор #2 послато: 07 Новембар 2012, 10:28:21 »
1945.

Fiskulturna revija, broj 1 (izdavac Fiskulturno drustvo Crvena zvezda, 1945. godina)

Igralo se prvo fudbalsko prvenstvo Demokratske Federativne Jugoslavije, u septembru 1945. godine. Na ovom takmicenju ucestvovale su sve reprezentacije federalnih jedinica kao i reprezentacijije Jugoslovenske armije.
Srbija je osvojila prvo mesto, pobedivsi Jugoslovensku armiju

Igraci koji su igrali u finalu
Srbija: Mrkusic, Filipovic, Petrovic, Krstic, Djurdjevic, Jovanovic, Panic, Tomasevic, Jezerovic, Ciric, Horvatinovic

Armija: Glazer, Brozovic, Kokeza, Pleshe, Jazbnishek, Cajkovski, Simonovski, Matoshic, Bobek, Atanackovic, Matekalo

Eto zašto je Zvezda oduvek smatrana za srpski klub! Sa izuzetkom Panića (Metalac, BSK) svi ostali reprezentativci Srbije bili su igrači Crvene Zvezde.
 Ovo je zapravo bio duel Zvezde protiv ostatka bivše nam domovine: Glazer, brozović, Čajkovski, Simonovski, Bobek, Atanacković i Matekalo (Partizan), Pleše i Jazbinšek (Dinamo), Kokeza i Matošić (Hajduk). Interesantno da to nisu bili jedini Zvezdini fudbaleri na ovom prvenstvu, Stanković i Đajić su igrali za BIH, a Palfi (tvoj imenjak) za AP Vojvodina! Stoga se s pravom može reći da je Zvezda bila prvi nezvanični prvak poratne Jugoslavije!

Jos malo o Zvezdi iz 1945. godine

1946.
Opet Fiskulturna revija, 1946.

Moje pitanje za istoricare sta da se radi sa ovim s obzirom da ovo nisu prvenstvene utakmice?

Селектор

• Гост
« Одговор #3 послато: 07 Новембар 2012, 10:40:40 »
Takve stvari mogu da idu u ostalo.

http://www.redstarbelgrade.info/forum/index.php/board,30.0.html
Samo se otvori tema 1945

Samo predlog, kako ostali misle neka bude...

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
  • Поруке: 991
  • Репутација: +415/-7
« Одговор #4 послато: 07 Новембар 2012, 11:31:00 »
http://www.redstarbelgrade.info/statistika/istorija/prva-savezna-liga/view_match/286.html

Mislim da ovo nije fotografija sa te utakmice. Na samoj fotografiji piše da se radi o utakmici koju je Crvena Zvezda igrala sa ekipom Subotice 1945. I Ivan Vasev je to postavio na topic a po njemu radi se o utakmici odigranoj 13. 10. 1945.godine u Subotici. Mislim da je u pravu.
SUBOTICA - CRVENA ZVEZDA 4:6
strelci:
Rajko Mitić 2, Kosta Tomašević 2, Vladimir Pečenčić 2.
CRVENA ZVEZDA:
Ljubomir Lovrić - Mladen Kašanin - Svetozar Popović - Branko Stanković - Svetozar Čičak - Milovan Ćirić - Jovan Jezerkić (Skerlić) - Rajko Mitić - Kosta Tomašević - Vladimir Pečenčić - Đura Horatinović.

Селектор

• Гост
« Одговор #5 послато: 07 Новембар 2012, 12:09:27 »
Pa cekaj jel to neka prijateljska utakmica ili sta?
Da li da je stavimo u PDF ostalo pa da otvorimo temu 1945. godina posto to u stvari nije sezona, sta?

На мрежи Bela

• Члан клуба
  • Moderator
  • Ponos grada
« Одговор #6 послато: 07 Новембар 2012, 12:32:27 »
1945. godine se zavrsio rat, i igralo se prvenstvo Demokratske Federativne Jugoslavije, ali timovi su u stvari bile reprezentacije federalnih jedinica. Utakmice koje je igrala Zvezda te godine mislim da jesu bile prijateljske

Utakmica izmedju reprezentacije Beograda i Zagreba, dosta igraca iz Zvezde je bilo u timu

Stoje s leva na desno: Kasanin, Tomasevic, Arandjelovic, Jovanovic, Drenovac, Mitic, Filipovic, Stankovic, Mrkusic, Popovic, Djajic
« Последња измена: 07 Новембар 2012, 12:42:03 Bela »

Селектор

• Гост
« Одговор #7 послато: 07 Новембар 2012, 12:56:38 »
Pa ok i to je onda prvenstvo.
Ubacisemo temu 1945. i stavljacemo tamo.
Jel imamo negde rezultate utakmica?

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #8 послато: 07 Новембар 2012, 13:16:48 »
Mislim da se zvanično svuda vodi da je posle drugog svetskog rata prva sezona bila 1946/47. I smatram da bi i kod nas trebalo tako da bude. Sve utakmice pre toga pa i prvenstvo Srbije ili prvenstvo DFJ  smatram da bi trebali da stavimo u nezvanične utakmice. Ako drugi različito misle, prihvatam ali mislim da bi se morali držati zvaničnih podataka.

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #9 послато: 07 Новембар 2012, 13:32:26 »

Pitanje. Hoće li na mestu predviđenom za utakmicu prvog kola stajati samo link ili će mo proširiti ovo što su ovi momci odradili (svaka čast). U smislu da sastav ne bude samo pobrojan već da bude stavljen formacijski od golmana do levog krila. Zatim sastav protivnika (smatram da bez toga doživljaj nije kompletan jer utakmicu igraju dva tima), zatim podaci o samoj utakmici, stadion, strelci, broj gledalaca , sudija i drugo. Zatim,  to bi se dopunilo eventualno nekom fotografijom ako je ima. Sećanjima pojedinaca o pojedinačnim utakmicama (doduše teško da će toga biti do sredine ili kraja šesdesetih) zatim ulaznice sa određene utakmice, fotografije zastavica sa međunarodnih utakmica itd. Možda je ovo preobimno ali kada bi se odradilo bilo bi zaista svetski. I mislim da ne bi imalo pandana bilo gde u svetu.

На мрежи Bela

• Члан клуба
  • Moderator
  • Ponos grada
« Одговор #10 послато: 07 Новембар 2012, 14:15:54 »
Mislim da se zvanično svuda vodi da je posle drugog svetskog rata prva sezona bila 1946/47. I smatram da bi i kod nas trebalo tako da bude. Sve utakmice pre toga pa i prvenstvo Srbije ili prvenstvo DFJ  smatram da bi trebali da stavimo u nezvanične utakmice. Ako drugi različito misle, prihvatam ali mislim da bi se morali držati zvaničnih podataka.
Ja bih se slozila sam tobom. Koliko sam ja razumela to prvenstvo DFJ je bilo organizovano kao neka vrsta turnira (trajalo od 3.9 do 9.9.), pa su se igrala cetvrtfinala, polufinala i finale. U svakom slucaju, do zvanicnog prvenstva SFRJ 1946., utakmice Crvene zvezde su bile prijateljske, nisu se skupljali bodovi itd

Селектор

• Гост
« Одговор #11 послато: 07 Новембар 2012, 14:31:57 »
Pa ok Bela onda mozes da napravis temu 1945 u PDF-u ostalo. Na kraju krajeva sve to moze da se prebaci u PDF prvenstva ako se nekad predomislimo

Ван мреже dacha od bosne

• Луди ветеран
  • Звезда му је све
  • Поруке: 1.294
  • Репутација: +1345/-451
  • Ušlo u krv i doviđenja
« Одговор #12 послато: 11 Новембар 2012, 07:49:30 »
Hajduk - Zvezda 26.10.1980

Partizan - Zvezda 7.12.1980

Zvezda - Hajduk 3.04.1952

Hajduk - Zvezda 2.03.1952 (6:0)

Zvezda - Partizan 1:3 (1977)

Zvezda - Partizan 2:0 (1979)

Hajduk - Zvezda 4:1 (1955)
« Последња измена: 11 Новембар 2012, 15:18:07 dacha od bosne »

Ван мреже neven100

• РСБ историчар
  • *
  • Поруке: 892
  • Репутација: +908/-89
    • http://zvezdas72.blogspot.com
« Одговор #13 послато: 11 Новембар 2012, 16:21:36 »
Crvena Zvezda - Vares Lobogo     1-1      24.6.1956 godine

Ван мреже dacha od bosne

• Луди ветеран
  • Звезда му је све
  • Поруке: 1.294
  • Репутација: +1345/-451
  • Ušlo u krv i doviđenja
« Одговор #14 послато: 11 Новембар 2012, 20:38:27 »
Hajduk - Zvezda 1:0 26.03.1961

На мрежи Bela

• Члан клуба
  • Moderator
  • Ponos grada
« Одговор #15 послато: 12 Новембар 2012, 15:01:04 »
Dinamo - Zvezda, 1946. godina. Da li neko zna kog datuma se odigrala utakmica?

« Последња измена: 12 Новембар 2012, 15:08:35 Bela »

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #16 послато: 12 Новембар 2012, 23:38:39 »
                   SEZONA 1963/64

2.kolo

TREŠNJEVKA : CRVENA ZVEZDA  2:3  (0:1)
Zagreb, 25.avgust 1963.
Stadion: Maksimir.  Gledalaca: 20.000.  Sudija: V.Tauzes.
Strelci: Prljinčević u 44. i 84. i Kostić u 61.minutu za Crvenu Zvezdu a Jukić u 85. i Štamfelj u 87.minutu za Trešnjevku.
TREŠNJEVKA: Nešmah, Granić, Gračanin (Repar), Mušković, Popović, Kovač, Jovičić, Bradač, Štamfelj, Jukić, Pintarić.
CRVENA ZVEZDA: Ćosić, Milićević, Tomić, Čop, Vasović, V.Popović, Stipić, Maravić (Prljinčević), Kostić, Mitić, Džajić.

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #17 послато: 12 Новембар 2012, 23:40:50 »
4. kolo:                                                        
CRVENA ZVEZDA  :  RADNIČKI (N)    2:1  (1:1) 
Beograd, 7. septembar 1963.
Stadion: Crvena Zvezda.  Gledalaca: 40.000.  Sudija: R.Petrošić
Strelci: Džajić u 3. i Cekić 83.minutu (autogol) za Crvenu Zvezdu a Ostojić u 6.minutu za Radnički.
CRVENA ZVEZDA: Ćosić, Milićević, Tomić, Čop, Vasović, V.Popović, Melić, Prljinčević,  Kostić, Maravić (Stipić), Džajić.
RADNIČKI (N): Knežević, Jovanovski, Dimoski, Cekić, Grbić, Jocić, Balov, Ostojić, Radivojević, Sovrović (Drašković), Jeremić.

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #18 послато: 13 Новембар 2012, 20:33:56 »
5. kolo: 
NOVI SAD  :  CRVENA ZVEZDA  :  2:2 (0:1)                                                          
Novi Sad, 22.septembar 1963.
Strelci: Kostić u 37. i 65.minutu za Crvenu Zvezdu a Vrbica u 47. i Pirmajer u 48.miutu za Novi Sad.
Stadion: Vojvodine.  Gledalaca: 10.000.  Sudija: B.Tešanić.
NOVI SAD: Drašić (Gavanski), Stojanović, Tojagić, Rašić, Božalevski, Brzić, Belić, Lemić (Kupec), Vrbica, Pirmajer, Škrbić.   
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Milićević, Tomić, Čop, Vasović, V.Popović, Melić, Maravić,  Kostić, Škrbić, Džajić (Stipić).
.
6. kolo:                                                               
CRVENA ZVEZDA  :  SARAJEVO    2:0  (2:0)
Beograd, 29.septembar 1963.
Strelci: Prljinčević u 7. i Kostić u 25.minutu za Crvenu Zvezdu.
Stadion: Crvena Zvezda.  Gledalaca: 25.000.  Sudija: B.Nedelkovski.
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, D.Popović, Milićević, Čop, Vasović, V.Popović, Melić,   Škrbić, Prljinčević, Kostić, Džajić.
SARAJEVO: Ovčina, Fazlagić, Vujović, Prljača (Markušević), Biogradlić, Crnogorac, Mušović, Arslanagić, Šiljkut, Ferhatović, Blažević.

7. kolo:    
VELEŽ  : CRVENA ZVEZDA   0:0
Mostar, 13.oktobar 1963.
Stadion: Gradski.  Gledalaca: 10.000.  Sudija: L.Jakše.
VELEŽ: Ćurković, Rodin, Šestić, Selimotić, Handžić, Džafrić (Lazović), Barbarić, Oručević, Čerkić, Glavović, Radiljević.
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Durković, Milićević, Vasović, Čop, V.Popović, Melić,   Škrbić, Prljinčević, Kostić, Džajić.

Ван мреже tuhachevski

• Moderator
« Одговор #19 послато: 13 Новембар 2012, 20:38:31 »
8. kolo:                                                                  
CRVENA ZVEZDA  :  VARDAR    3:1  (2:1)
Beograd, 20.oktobar 1963.
Stadion: Crvena Zvezda.  Gledalaca: 30.000.  Sudija: V.Gruškovnjak.
Strelci: Mojsov II u 4.minutu za Vardar a Džajić u 25. i Kostić u 30. i 87.minutu za Crvenu Zvezdu.
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Durković, Milićević, Vasović, Čop, V.Popović, Melić,   Škrbić, Prljinčević, Kostić, Džajić.
VARDAR: Georgijevski, Trajčevski, Mojsov I, Dacevski, Dojčinovski, Popovski, Ilijevski, Lakić (Spasovski), Šulinčevski, Mojsov II, Kovačevski.

9. kolo:                                                                             
DINAMO   :  CRVENA ZVEZDA :  0:0           
Zagreb, 10.novembar 1963.
Stadion: Maksimir.  Gledalaca: 40.000.  Sudija: Nedelkovski.
DINAMO: Škorić, Belin, Braun, Perušić, Marković, Kasumović, Kobešćak, Zambata, Rauš, Knez, Lamza.

10. kolo: 
CRVENA ZVEZDA  :  PARTIZAN 1:0 (1:0)
Beograd, 17. novembar 1963.
Stadion: Crvene Zvezde. Gledalaca: 75.000. Sudija: Stanković,
Strelac: Prljinčević u 5. minutu za Crvenu Zvezdu.
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Durković, Milićević, Vasović, Čop, V. Popović, Melić, Škrbić, Prljinčević, Kostić, Džajić. Trener: Pavić.
PARTIZAN: Ćurčić, Lj. Mihajlović, Sombolac, Radović, Jovanović, Miladinović, Čebinac (Bečejac), Kovačević, B. Milutinović, Galić, Vislavski. Trener: Valok.