Ukratko:
Igra se u parovima, sa 52 karte bez dzokera i svaki igrac ima po 13 karata. Najvise lici na preferans ali je dosta kompleksnije. Jedna podela se sastoji iz 2 dela - licitacije i igranja. U licitaciji se odredjuje koji par ce odigravati, koliko 'ruka' treba da odnese i koja boja ce biti adut (slicno kao u preferansu). Ukupan rezultat se dobija uporedjivanjem ostvarenog rezultata sa ostalim takmicarima jer svi igraju iste podele, tako da je udeo srece zaista minimalan.
Postoje dva tipa takmicenja: parsko i timsko. Liga Srbije je timsko takmicenje, i tu sreca bukvalno ne igra nikakvu ulogu.
Inace bridz ne trazi nista vise od znanja elementarnog sabiranja i oduzimanja (najvise do 40), memorije i logickog razmisljanja. S tim sto se poslednje 2 stvari sticu i praksom, tj. igranje bridza pomaze da se razvijaju. Ova logika nije ni neophodna, sudeci po dobrom broju nasih igraca

Nazalost, u Srbiji ima samo oko 500 igraca, od kojih max 400 ikad dolazi na turnire (ostali igraju samo na netu). Pored Beograda, klubova ima i u Novom Sadu i Nisu, a u Jagodini, Vrnjackoj Banji, Banatskom Novom Selu, Pancevu, Kikindi, Krusevcu, Kraljevu, Cacku, Stragarima i Somboru po nekoliko igraca, bez organizovane igre u klubovima. Posebno je neizvesno da li se moze pohadjati kurs bilo gde sem BG i NS, i mozda Nisa, jer to bukvalno zavisi od entuzijazma lokalnih igraca. U BG i NS se povremeno organizuju kursevi.